Dlaczego jednostki funduszy inwestycyjnych się nie opłacają?

04 lutego
14:54 2017

Myślisz o zainwestowaniu oszczędności i chciałbyś kupić w tym celu jednostki funduszy inwestycyjnych? Sprawdź, dla kogo i dlaczego korzystanie z nich się nie opłaca.

Klienci, którzy chcieliby zainwestować z powodzeniem swoje pieniądze, mają do dyspozycji wiele opcji. Mogą m.in. zainwestować w obligacje (rządowe, korporacyjne), a także złożyć pieniądze na lokatę lub wykupić obligacje. Popularne są również inwestycje w metale szlachetne oraz akcje. Nie wolno zapominać również o jednostkach funduszy inwestycyjnych. Czy są one jednak rzeczywiście atrakcyjne?

W co inwestują fundusze?

Rynek funduszy inwestycyjnych jest przeogromny. Możemy przebierać wśród różnych ofertach, które inwestują w takie aktywa jak nieruchomości, obligacje, waluty czy akcje. Możemy również postawić na fundusze działające w konkretnych sektorach rynku i kupujące tylko określone rodzaje akcji. Obecnie fundusze pozwalają klientowi inwestować w praktycznie każdej części rynku.

Takie bogactwo wyboru mogłoby sugerować, że fundusze inwestycyjne to niezwykle opłacalna metoda inwestowania. Jak pokazuje jednak praktyka jest zupełnie inaczej.

Wyniki poniżej średniej?

Problemem większości funduszy inwestycyjnych jest to, że ich wyniki są niższe niż średnia rynkowa. To nie napawa optymizmem i każe zastanowić się dlaczego właśnie tak jest. Odpowiedzi znajdzie się kilka:

Koszty kadry i zarządzania – niskie zyski funduszu biorą się choćby stąd, że dużą część kosztów ich działania pożerają pensje dla kadry zarządzającej i analityków. Innymi słowy nadwyżki zamiast iść na konto posiadacza jednostek funduszu idą do kieszeni jego pracowników. Oprócz tego należy doliczyć koszty zarządzania funduszami, które dodatkowo obniżają ich efektywność inwestycji.

Niepotrzebne i za szybkie zmiany – innym powodem są zmiany w konstrukcji portfela inwestycyjnego, które nie są motywowane żadnymi racjonalnymi argumentami. Zamiast pozwolić jednostkom zarabiać w długoterminowej perspektywie, analitycy nierzadko dokonują w portfelu zmian tylko po to, aby wykazać się aktywnością w krótkim czasie, choć ta aktywność ma tylko na celu pokazanie, że mają co robić.

Wysokie prowizje – dodatkowy problem to wysokie prowizje przy nabywaniu jednostek funduszu. Szczególnie skutecznie zniechęcają one do inwestowania małych kwot.

Jak widać, fundusze inwestycyjne wcale nie muszą być najlepszym rozwiązaniem inwestycyjnym. Może warto wybrać inne? Jeśli zaś upieramy się przy funduszach to opcją jest postawienie na fundusze ETF, które naśladują rynek. Koszty zarządzania tych funduszy są niskie, a wyniki bardziej konkurencyjne.