Strukturalne i inwestycyjne

18 marca
16:15 2011

O funduszach można mówić w nieskończoność. O funduszach europejskich – fundusze gov – realizacji projektów w których uczestniczą fundusze strukturalne, pomocowe dla polskich przedsiębiorstw można wiele mówić. Najlepiej poinformują nas o tych przedsięwzięciach fundusze gov. A fundusze inwestycyjne? Nie zawsze jest koniunktura na rynku funduszy inwestycyjnych i inwestorzy doskonale o tym wiedzą. Dlatego starają się do maksimum wykorzystać hossę, jaka trwa nieprzerwanie już od prawie dwóch lat. Nie zawsze jednak tak było, bowiem nawet w ubiegłym roku zdarzały się także huśtawki nastrojów i wahania kursowe. Ale z pewnością paniki na tym rynku już dawno nie było, co nie oznacza, że tak będzie przez cały czas. Nigdy nie było na tym rynku cały czas dobrze, ponieważ dobre okresy przeplatają się zazwyczaj ze złymi i hossa z bessą. Tak chyba tez zaczyna być po tragedii w Japonii oraz niepokojach w krajach arabskich. Póki co jednak inwestorzy zastanawiają się na co postawić w tym roku, na ryzyko czy bezpieczeństwo? Na duży zysk przy zwiększonym ryzyku, czy mniejszy ale pewny? Akcje czy obligacje? A może jedno i drugie, lub na przykład lokaty albo konta oszczędnościowe? Wybranie najbardziej odpowiedniego dla siebie funduszu nigdy nie było łatwym zadaniem.
– Z pewnością łatwym nie jest, ale nikt nigdy nie mówił podejmującym decyzję o zaistnieniu na tym rynku, że będzie im łatwo. Czym zatem powinniśmy się kierować przy wyborze najkorzystniejszego dla siebie funduszu? Pod uwagę należy wziąć następujące kryteria: cel inwestycyjny, akceptowany poziom ryzyka, odpowiedni horyzont czasowy, koszty ponoszone przez uczestników, doświadczenie zarządzających oraz wyniki inwestycyjne funduszu. Oczywiście łatwo powiedzieć trudniej zrealizować. Jeżeli jednak nie wiemy jak się do tego zabrać najlepiej poradzić się wyspecjalizowanych firm doradztwa finansowego. A fundusze gov, o których też jest mowa, dadzą nam z pewnością odpowiedź w najważniejszych kwestiach funduszy europejskich – powiedział znawca tego rynku.
Z ostatnich analiz wynika, że do niedawna najlepiej wychodzili na tym interesie inwestorzy, którzy inwestowali w fundusze akcji, ale też nie wszystkich spółek. Rozrzut jest jednak znaczny i gdy jedne zarabiały duże pieniądze inne traciły.Takie jest jednak prawo rynku i ryzyko w tej grze. Ale nie wszyscy lubią ryzyko i ci którzy wolą bezpieczniej inwestować stawiają na przykład na fundusz zrównoważony. Dlaczego akurat na fundusz zrównoważony? Może dlatego, ponieważ fundusz zrównoważony inwestuje zarówno w akcje jak i obligacje, na których zazwyczaj się nie traci. Jest tylko niższy zysk, ale i niższe ryzyko.

.