Co nam szkodzi?

25 grudnia
12:37 2011

Po wielkim kryzysie na rynku funduszy inwestycyjnych, wreszcie dla inwestorów zaświeciło słońce. Fundusze inwestycyjne od miesięcy odrabiają straty, więc inwestorzy, którzy nie uciekli z funduszy mogą być wreszcie zadowoleni. Trzeba bowiem wiedzieć, że w czasie wielkiego kryzysu wielu inwestorów wycofało swoje pieniądze z funduszy, część przeniosła je na rynek lokat, ale pozostali postanowili przeczekać brak koniunktury. Kiedy na rynku funduszy zaczęło się lepiej dziać wielu inwestorów powróciło na ten rynek. Teraz wykorzystują swoje pięć minut i jak na razie nie mogą narzekać na złą passę. A wprost przeciwnie wzrosty jakie utrzymują się od pewnego czasu na tym rynku są dobrym prognostykiem na przyszłość. Oczywiście nie wszyscy najlepiej ulokowali swoje pieniądze, ponieważ rynek funduszy rządzi się takimi samymi prawami jak cały rynek finansowy. Są fundusze lepsze i gorsze, fundusze lepiej inwestujące oraz takie które nie trafiły zbyt dobrze z inwestycjami, a inwestorzy, którzy zainwestowali w nie swoje oszczędności niestety nie zyskali na tych inwestycjach. Tak już jednak na tym rynku jest, nie wszyscy mogą zyskać, zawsze są wygrani i przegrani. Nikt nie ma monopolu na wygraną. Czasami nawet wiedza o tym rynku nie wystarczy, bowiem łut szczęścia też nikomu w życiu nie zaszkodził.
Jaka więc decyzję podjąć? Pytanie trudne, ale może w podjęciu właściwej decyzji pomoże nam najnowszy ranking funduszy emerytalnych. W pierwszym półroczu najlepiej wypadły fundusze BZ WBK AIB TFI, zarządzające funduszami Arka Teraz też wiedzie im się zupełnie nieźle, ale na przykład we wrześniu najlepszymi okazały się fundusze UniKorona Akcje /UniFundusze FIO, a w październiku najlepsze były fundusze inwestujące w surowce. A więc Amplico TFI, a najsłabszymi okazały się do niedawna najlepsze, czyli BZ WBK AIB TFI. Tak więc nawet najnowszy ranking funduszy emerytalnych czasami nie pomoże w tym najwłaściwszym wyborze funduszu, w którym chcielibyśmy zainwestować.
Nieco gorzej, ale również nieźle wypadli inwestorzy, którzy widząc ruch w interesie na rynku polskich akcji zainwestowali w nie w połowie roku. Nawet oni za ostatnie 6 miesięcy ubiegłego roku zarobili ponad 26%. Wprawdzie styczeń nie jest już tak łaskawy dla funduszy /ostatnie notowania i ranking funduszy inwestycyjnych to potwierdza/, ale są to niewielkie spadki rzędu 0,5-0,7%, co nie oznacza, że na koniec roku fundusze wyjdą na plus. Pamiętajmy, że ranking funduszy emerytalnych zawsze będzie korzystny.