Jaki ranking kredytów jest wiarygodny?

06 lutego
19:49 2011

Ranking kredytów tworzony jest głównie z myślą o kredytobiorcach. Dostarcza on informacji o tym, jaką jakość usług oferuje dany bank. Głównym celem zestawienia kredytów jest wyłonienie najlepszego, dlatego też tak ważne jest określenie na jakiej podstawie został wybrany ten najlepszy, czyli jednym słowem jaki ranking kredytów jest wiarygodny?

Głównym kryterium, branym pod uwagę przez przeciętnego kredytobiorcę przy wyborze kredytu niezależnie od jego rodzaju, jest wysokość kosztów kredytu, czyli realna stopa oprocentowania pożyczki. To na tym wskaźniku m.in. opierany jest każdy ranking kredytów.

Rodzaje rankingów

Zazwyczaj ranking kredytów powstaje przy założeniu podstawowych parametrów, które z punktu widzenia pożyczkobiorcy są najistotniejsze. Gdy szukamy najlepszego kredytu hipotecznego, posiłkujemy się rankingiem kredytów hipotecznych. Gdy interesuje nas najtańszy kredyt mieszkaniowy, sięgamy po ranking kredytów mieszkaniowych. Niezależnie jednak od tego czy mamy do czynienia z kredytem gotówkowym czy samochodowym, każdy rzetelny ranking kredytowy powinien, obok realnej stopy oprocentowania kredytu, uwzględniać przejrzystość i atrakcyjność bankowej oferty kredytowej. Sprawdzając zatem jakość rankingu, należy zweryfikować jakie kryteria zostały w nim uwzględnione, bo jeśli porównanie kredytów konsolidacyjnych czy hipotecznych zostało przeprowadzone na podstawie nominalnego oprocentowania bez uwzględnienia reszty kosztów okołokredytowych, to taki ranking jest bezużyteczny.

Dziś najlepszy kredyt hipoteczny Pekao SA, jutro może w ING?

Rankingi mają to do siebie, że muszą być często aktualizowane. Nie bez kozery co miesiąc na wielu portalach finansowych umieszczane są co rusz nowe porównania. Sytuacja na rynku kredytów zmienia się jak w kalejdoskopie, a bezpośredni wpływ na to mają stopy WIBOR oraz LIBOR, czyli oprocentowanie kredytów na rynku międzybankowym polskich i międzynarodowym. Banki ustalają oprocentowanie w oparciu o te dwie stopy, które podlegają okresowym zmianom. Dlatego nie ma się co dziwić, jeśli okaże się, że dziś najlepszy kredyt hipoteczny dostaniemy w Pekao SA, a za miesiąc lub dwa lepszy będzie ING.