Gdzie założyć lokatę dla dziecka?

Gdzie założyć lokatę dla dziecka?
22 kwietnia
16:21 2017

Oszczędzanie to nawyk, który powinien być wpajany od najmłodszych lat. Dzięki temu mamy szanse zabezpieczyć finansowo przyszłość nie tylko własną, ale także naszego potomstwa, oszczędzając np. na lokatach.

Młody człowiek, rozpoczynając dorosłe życie z kapitałem na koncie, zawsze będzie miał łatwiej i szybciej zrealizuje swoje plany, nie mówiąc już o poczuciu bezpieczeństwa finansowego. Tym bardziej warto pomyśleć o oszczędzaniu dla dziecka już w momencie jego narodzin.

Sens długoterminowego oszczędzania

Im wcześniej zaczniemy gromadzić oszczędności dla dziecka, tym większa szansa, że w chwili, gdy pociecha osiągnie 18 lat, dysponować będzie już okazałym kapitałem na start w dorosłość. Długi czas oszczędzania to również możliwość wpłacania mniejszych kwot (a więc mniejsze obciążenie miesięczne dla domowego budżetu), które po wielu latach dadzą poważną sumę.

Oszczędzając dla dzieci, jednocześnie sami uczymy się oszczędzania, a także edukujemy w tym zakresie nasze pociechy. To również sposób, by dać im możliwości, których nie będą miały bez zaplecza finansowego i zabezpieczyć ich przyszłość w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń losowych.

Młodzi ludzie, mając do dyspozycji gromadzone przez lata oszczędności, mogą podjąć lepsze studia, otworzyć wymarzony biznes lub spożytkować kapitał w inny sposób (np. kontynuując oszczędzanie).

Lokata, czyli prezent na urodziny

Czyż nie byłoby wspaniałym prezentem w dniu 18-tych urodzin naszego dziecka podarować mu lokatę, na której oszczędzaliśmy pieniądze od wielu, wielu lat? Dlatego właśnie warto najpierw założyć lokatę na siebie, a potem przepisać na nasza pociechę (można to zrobić już w momencie, gdy dziecko osiągnie wiek 13 lat).

Istotą takiej lokaty jest długi czas oszczędzania. W okresie krótkoterminowym nie zarobimy zbyt wiele, ale w dłuższej perspektywie zgromadzimy pokaźną sumę. Ważne jest również to, że lokaty są bezpieczne i pewne, nie ma ryzyka utraty kapitału. Długi czas przeznaczony na oszczędzanie dla dzieci umożliwia unikanie ryzykownych instrumentów finansowych (np. fundusze czy polisy inwestycyjne). Zamrażamy nasze środki na np. 2 lub 3 lata, a potem możemy kontynuować albo znaleźć lepszą lokatę.

Oczywiście warto dokładnie przeanalizować ofertę banków w zakresie lokat i zapoznać się z proponowanymi warunkami. Bardzo pomocne w tym zakresie są różnego rodzaju porównywarki, jak Comperia.pl.