Kto handluje naszymi danymi

14 lutego
20:39 2010

Nie jest tajemnicą, że nasze dane osobowe przesyłane są z jednej bazy danych do innej bez naszej wiedzy. Dowiadujemy się o tym w momencie, gdy otrzymujemy korespondencję z instytucji z którą nigdy nie mieliśmy do czynienia. Zazwyczaj w przesyłce znajdziemy ofertę reklamową. Pytanie jednak brzmi skąd dokładnie instytucje mają nasze dane osobowe, skoro nasza prywatność jest pod ochroną według polskiego prawa?

Nasz znajomy w skrzynce na listy znalazł reklamę pewnego banku skierowaną konkretnie do jego osoby. Bardzo się zdziwił, ponieważ nigdy w tym banku nie był, ani nawet nie wypełniał żadnej ankiety podając swoje dane prywatne. Po przeanalizowaniu dokładnie otrzymanego listu okazało się, że bank powołuje się na dane uzyskane z … Urzędu Statystycznego! Wygląda na to, że publiczne instytucje (jaką jest niewątpliwie Urząd Statystyczny) sprzedają/udostępniają bezprawnie dane osobowe w celach reklamowych. Jest to oburzające!

Rzeczywiście bank potwierdza, że zakupił dane prywatne w urzędzie Statystycznym. Oczywiście rzecznik prasowy biura urzędu zapewnia, że niemożliwe jest, aby taka sytuacja miała miejsce i urząd komukolwiek udostępniał dane prywatne jakichkolwiek osób. Po jakimś czasie bank nie udzielał już żadnych informacji skąd ma dane prywatne. Stało się to zapewne po interwencji Urzędu Statystycznego. Przyczyną mogło być także to, że bank miał coraz gorszą opinię wśród klientów. Niestety takie postępowanie dowodzi, że bankowi wcale nie zależało na wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji.

Lisa firm, które nielegalnie mogą udostępniać nasze dane osobowe jest bardzo długa. Oprócz banków mogą to być spółki powiązane z nadawcą, firmy windykacyjne, linie lotnicze z których korzystaliśmy, instytucje finansowe rozliczające podatki itd.

Co zrobić by zabezpieczyć nasze dane osobowe?
-nie wypełniać żadnych ankiet, zwłaszcza takich, w których musimy podać wiele informacji o sobie
-korzystając z internetowych portali społecznościowych nie przyjmować zaproszeń od nieznajomych osób (niektórzy zakładają konta tylko po to, by zbierać informacje o innych)
-korespondencję wysyłać pocztą jedynie jako przesyłki polecone, zwykłe listy mogą zaginąć lub trafić do innego adresata
-nie masz obowiązku podawania swojego miejsca zamieszkania oraz innych szczegółowych informacji dotyczących swojej osoby.

Szczegółowe informacje dotyczące ochronie danych osobowych można uzyskać pod adresem www.giodo.gov.pl