Inwestowanie bez kapitału

Inwestowanie bez kapitału
25 czerwca
19:58 2017

Większość Polaków jest zdania, że inwestować można tylko będąc bogatym. Jednak w rzeczywistości do rozpoczęcia przygody z oszczędzaniem wystarczą nawet niewielkie kwoty. Jak inwestować nie posiadając kapitału?

Zanim zaczniemy inwestować, musimy zebrać przynajmniej niewielki kapitał. Środki, które chcemy przeznaczyć na inwestycje, nie mogą pochodzić z pożyczek, kredytów, ani z pieniędzy przeznaczonych na prowadzenie budżetu domowego. Tak naprawdę nawet niewielki kapitał możemy z powodzeniem zainwestować. Ważne jednak, by była to inwestycja bezpieczna. Pamiętajmy, że trzymanie pieniędzy w skrytce domowej nie przyniesie nam zysków.

Inwestuj bezpiecznie

W przypadku, gdy mamy zaoszczędzoną niewielką sumę pieniędzy, warto zastanowić się nad bezpiecznymi formami inwestycji. Oczywiście wiadomo, że przy tego typu inwestycjach uzyskamy niższe zyski, ponieważ większe są powiązane z poważniejszym ryzykiem. Dla początkujących inwestorów najlepsze są jednak bezpieczne inwestycje, które zmniejszają ryzyko strat.

Konta oszczędnościowe

Dla osób szukających bezpiecznych form inwestowania dobrą propozycją są rachunki oszczędnościowe. Na rynku bankowym jest mnóstwo tego typu ofert, a dodatkowo niektóre z nich proponują promocyjne stawki oprocentowania. Aby skorzystać z takiej oferty, musimy na ogół posiadać lub założyć w danym banku rachunek osobisty. Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest najczęściej zmienne i zależy od aktualnych wysokości stóp procentowych obowiązujących na rynku międzybankowym. Obecnie najlepsze oferty dla nowych klientów dają zysk z takiego konta w wysokości 3% w skali roku (choć zwykle tylko w pierwszym kwartale po założeniu rachunku). Atutem takiej formy oszczędzania jest możliwość swobodnego korzystania ze zgromadzony na koncie środków bez utraty odsetek.

Lokaty terminowe

Kolejna bezpieczna forma inwestycji to lokaty bankowe. Na rynku znajdziemy mnóstwo tego typu ofert, zawieranych na różne okresy. Przy tej formie oszczędzania każde zerwanie lokaty wiąże się z utratą odsetek. Najbardziej korzystne dla inwestora są lokaty promocyjne, często krótkoterminowe, na których możemy zyskać około 4 % w skali roku. Lokaty roczne oferują oprocentowanie na poziomie około 2-3%.

Fundusze inwestycyjne

Szukając bezpiecznej formy inwestowania, warto wziąć także pod uwagę fundusze rynku pieniężnego i fundusze obligacji. Zyski z tego typu form oszczędzania plasują się na podobnym poziomie, co dochody z lokat i rachunków oszczędnościowych. Decydując się na tego typu inwestycje, musimy jednak pamiętać o opłatach: średnio 1-2% rocznej opłaty za zarządzanie oraz jednorazowo 0-2% opłaty manipulacyjnej za wejście w fundusz.

Osoby niebojące się ryzyka mogą spróbować swojego szczęścia w inwestycjach alternatywnych. Do tego rodzaju inwestycji potrzebna jest jednak wiedza i cierpliwość. Inwestycje alternatywne charakteryzują się długim horyzontem czasowym, w związku z tym na ewentualne zyski będziemy musieli poczekać.